אז מה אם חשבתם?!

עודכן: 24 בדצמ׳ 2019


שוקולד גורם לתולעים, לכלב יש פשפשים וכלבת שעוברת בשריטה, אלו רק חלק מהטעויות הנפוצות ביותר בקרב בעלי כלבים ובכלל.


בכל שנותיי כוטרינר נתקלתי באינספור אנשים שמאמינים בדברים שגויים, והגיע הזמן לעשות סדר בעובדות.הנה 10 עובדות הנוגעות לכלב שלכם, שאולי חשבתם שהן קצת אחרת...1. שבב לא מכיל GPS

שבב הוא צ'יפ קטן שמוחדר מתחת לעורו של הכלב יחד עם חיסון הכלבת הראשון.

לכל שבב מספר ייחודי שניתן לקרוא במכשיר מיוחד וכך לקבל פרטים על הכלב ובעליו.

לשבב יש שתי מטרות: האחת היא האפשרות לבדוק אם לכלב מסויים יש חיסון כלבת בתוקף. והשנייה היא מציאת בעלים של כלב שנמצא משוטט.

אין אפשרות לאתר את מקום הימצאו של כלב באמצעות השבב.

שימו לב- במסירה/ קבלה של כלב- חשוב לעשות 'העברת בעלות' ולשנות את פרטי הבעלים הרשומים בשבב. עושים זאת דרך הוטרינר הרשותי.


2. דרבנים אינם יורים את קוציהם

כאשר דורבן מרגיש בבעל החיים הרודף אחריו ומסכן אותו, הוא עוצר, מתכדר ומגן על עצמו בעזרת קוציו. ברגע שהחיה ממשיכה לרוץ ומגיעה למגע עם הדורבן, הקוצים משתחררים מגופו ונתקעים בגוף של בעל-החיים התוקף.

במקרה כזה, חשוב לתת לוטרינר להוציא את קוציי הדורבן ובכך להימנע מסיבוכים מיותרים.


3. לכלבים אין פשפשים

פשפש הוא חרק שאינו נטפל לכלבים וחתולים. לעומת זאת, יכולים להיות להם פרעושים.

פרעוש הוא טפיל חיצוני וקטן שזז מהר וקופץ. הפרעושים מתיישבים עמוק בתוך פרוות בע"ח, בדרך-כלל באזור הגב התחתון, האגן ומאחוריי האוזניים. הם מוצצים את הדם, מה שמביא לעקיצה הגורמת לגרד אינטנסיבי וטורדני, ואף יכולה להיגרם תגובה אלרגית אצל בע"ח רגישים.

פרעושים יכולים לגרום לבעיות עור ולהיות נשאים של תולעי מעיים. קיימים תכשירים שונים להדברה וטיפול מונע.

לקריאה נוספת אודות טפילים של כלבים לחצו כאן.


4. כלבים אינם נהנים מהזדווגות

פעמים רבות אני פוגש באנשים שאינם רוצים לעקר/לסרס את בעלי-החיים שלהם בטענה שהם לא רוצים לגזול מהם את העונג שבזיווג. אבל האמת היא שלא כמו בני-אדם ודולפינים- כלבים אינם נהנים מהזדווגות ועושים זאת מתוך אינסטינקט הישרדותי.

לעומת זאת יש מספר סיבות משמעותיות למה כן כדאי לסרס/לעקר את בע"ח:

1. הפחתת תוקפנות ובעיות התנהגות. 2. צמצום המלטות בלתי מבוקרות הגורמות לבע"ח רבים לחיות ללא בית חם. 3. מנקודת מבט וטרינרית- עיקורים וסירוסים מפחיתים משמעותית את הסיכון לחלות במחלות וגידולים סרטניים.


5. כלבים ש-'עולים' על מישהו אינם מבטאים דחף מיני

אתם בטח מכירים את הרגעים האלה שבמפגש עם כלב הוא נתפס על הרגל שלכם ונראה כאילו הוא.... (בטח כבר הבנתם 😜)

בתמונה אתם רואים את גילי (הכלבה שלי) - שכל מפגש שלה עם סאשה (החתול) נראה כמו אקט מיני סוער. מה שגורם לכולם להתפוצץ מצחוק כל הזמן.

אבל האמת היא שלמרות שעולם הדימויים שלנו עשיר... אין באקט הזה שום דבר מיני מבחינת הכלבים שלנו. זהו ביטוי של שליטה! כך כלב מראה שליטה במישהו אחר.

שימו לב- במידה והכלב שלכם נוהג לעשות זאת הרבה פעמים עליכם ואפילו על האורחים, ובמידה שההתנהגות הזאת הופכת למטרד- מומלץ להתייעץ עם מאלף ולקבל טיפים כיצד להפחית אותה.


6. אכילת שוקולד לא עושה תולעים

יש לכלבים מספר סוגי תולעים אך אף אחד מהם לא נגרם בעקבות אכילה של שוקולד או דברים מתוקים.

התולעת הנפוצה ביותר מועברת לכלב מפרעושים שעל גופו. הפרעושים גורמים לגרד וכאשר הכלב מגרד עם פיו הוא בולע את הפרעוש וכך נדבק בתולעים.

למרות זאת אכילת שוקולד מסוכנת! שוקולד עם אחוזי קקאו גבוהים עלול לגרום לכלב לבעיות עצביות ומסכן את חייו. לכן, אם אתם רואים את כלבכם אוכל שוקולד- מומלץ לפנות מיד לוטרינר.


7. לכלבים אין אנטיביוטיקה בפה

לא פעם אני שומע אנשים שמתקשרים להגיד שהכלב נפצע והם נותנים לו ללקק את פצעיו כדי שכך הם יחלימו. אבל האמת היא שליקוק הפצעים מחדיר בהם חיידקים וגורם לזיהום הפצע. במידה ולכלב יש פצע פתוח כדאי קודם כל חטא את המקום עם פולידין ולהתקשר להמשך התייעצות. בכל מקרה יש למנוע מהכלב ללקק את פצעיו.


8. חשוב לחסן פעם בשנה

פעמים רבות אני פוגש כלבים בוגרים שסובלים ממחלה מסוימת, ובעליהם לא מבינים איך הם חולים- הרי הם חיסנו את הכלב כשהיה גור. בניגוד לילדים, המערכת החיסונית של בע"ח אינה מפתחת נוגדנים למחלות אליהם חוסנו, ולכן תוקף החיסון הינו לשנה אחרת בלבד.

חשוב לחסן כלב פעם בשנה, בכל גיל בחיסוני משושה, שעלת וכלבת.

(חיסון של תולעת הפארק צריך לתת פעם ב-3 חודשים).

לקריאה אודות החיסונים- למה חשוב לתת, מתי ולמי הם מיועדים ואילו סוגים יש, לחצו כאן


9. כלב שגורר את הטוסיק- זה לא סימן לתולעים

כשאנשים מתקשרים אליי להגיד שלכלב יש תולעים, הם לרוב מתארים אותו גורר את הטוסיק על הרצפה. רק שגרירת הטוסיק בדרך כלל אינה סימן לתולעים, אלא לבלוטות אנאליות מלאות.

בלוטות אנאליות נמצאות משני צידי הרקטום ומתרוקנות כאשר מופעל עליהם לחץ בעת שהכלב עושה את צרכיו. כאשר מסיבה כלשהי הבלוטות מתמלאות ואינן מתרוקנות באופן טבעי, הדבר גורם לכלב לתחושת אי נוחות שגורמת לו לגרור את הטוסיק על הרצפה.

במקרה שכלבכם נראה עושה זאת, ניתן לגשת לוטרינר שירוקן לו את הבלוטות האנאליות.


10. מחלת הכלבת מועברת רק דרך הרוק

בימינו, כאשר בחדשות מדברים לא פעם על מחלת הכלבת. פעמים רבות נוצרת בהלה של אנשים כאשר כלבם נפגע מכלב לא מוכר או כאשר אובחנה המחלה בקרבתם.

כלבת היא מחלה קשה וחשוכת מרפא, הפוגעת במערכת העצבים ומתבטאת בשינויים קיצוניים בהתנהגות, ומובילה למוות.

למרות מה שחושבים אנשים רבים, מחלת הכלבת אינה מועברת בשהייה ליד בע"ח החולה במחלה, וגם לא דרך שריטה. המחלה מועברת ברוק, דרך נשיכה של בע"ח, ובמקרה כזה חשוב להגיע מיד לוטרינר בכדי לתת לכלב חיסון כלבת, גם במקרה שהוא כבר מחוסן!